• גודל פונט
 • גוונים וקונטרסט
צור קשר
דלג על צור קשר
צור קשר
סגירה

צור קשר

  תפוח עץ

  עץ תפוח

  עץ תפוחים (הגדל)

  apple

   

  תאור כללי:
  התפוח עץ נשיר, שגובהו, בדרך כלל, 6-4 מטרים בתנאי קרקע טובים מגיעים שורשיו לעומק 1.50 מטר באדמה כבדה והדוקה, נמצאת רוב מערכת השורשים בעומק 60 ס"מ בלבד.
  התפוח עמיד מאוד לקור בעונת התרדמה. לכל זן, דרושה מנת קור חרפי מסוימת להתעוררות ולפתיחתם המלאה של פקעי הצמיחה והפריחה. 

  הפריחה :
  באביב. הפרחים ערוכים בקבוצות של 6-5 על-גבי דרבנות -על פי רוב, דורבן שנשא פרי שנה אחת - יצמיח בשנה שלאחריה זרד קצר עם עלים, ורק כעבור שנה נוספת ישא שוב פרחים. הפרח לבן או ורוד בהיר, מרובה אבקנים ובעל 5 עמודי עלי נפרדים. המאביק העיקרי הוא דבורת הדבש האוספת מהפרחים אבקה וצוף.  

  פרי:
  מכיל זרעים אחדים (עד 10). הפירות שונים בגדלם בצבעם ובטעמם (על פי הזן). צבע הפרי ירוק בתחילה, ולקראת ההבשלה הוא מבהיר, ובזנים מסוימים - מצהיב. בזנים מסוימים יש על חלק מהקליפה או על כולה צבע חופה אדום או צהוב. ההבשלה, בהתאם לזנים - מסוף מאי עד אוקטובר. בפרי התפוח נפסקת חלוקת התאים מוקדם, עד שלושה שבועות לאחר החנטה, וכל גדילה נוספת של הפרי נובעת מגידול בנפח התאים.

  זני התפוח:
  בעולם יש זני תפוח רבים מאוד. רוב הזנים בארץ - מוצאם מארה"ב או מאירופה. בארץ נוצרו גם זני מכלוא מעניינים, מהכלאת התפוחים המקומיים עם זני חו"ל. "ענה" הוא זן מכלוא ידוע שנוצר בארץ  


  זנים סטנדרטיים הנטועים במטעי הארץ הם: 

  גראנד - מוצאו מצרפת. מסתגל לרוב אזורי הארץ. ההבשלה - מאמצע אוגוסט. הפרי גדול, בגוון ירוק-צהבהב. הפרי מבוקש בשוק ומצוין לבישול לאפייה ולרסק. 

  יונתן - זן אמריקני. בארץ מצליח בעיקר באזור החולה. ההבשלה - במחצית השנייה של אוגוסט. הפרי נוטה להיות קטן, והוא נאה ובעל צבע אדום נוטה לנשירה עם ההבשלה. בעל טעם מצוין ומבוקש בשווקים.  

  דלישס -  זן אמריקני פופולרי ביותר. נפוץ בכל אזורי הארץ. הפריחה - במחצית השנייה של אפריל. זקוק לתנאי הפריה טובים במיוחד. ההבשלה - מהמחצית השנייה של אוגוסט. לפרי צורת חרוט, אולם באזורים בעלי אביב חם, מקבל צורה כדורית ופחוסה יותר. טעמו מתוק   

  דלישס זהוב - ("מוזהב"). זן אמריקני פופולרי, מהנפוצים ביותר בעולם. ניטע באזורים רבים בארץ, אך מגיע לאיכות טובה באזור החולה, ולאיכות מעולה - בהר הגבוה. מפרה את עצמו במידה מסוימת, מבשיל במחצית הראשונה של ספטמבר. הפרי בינוני עד גדול, צורתו חרוט, צבעו צהוב-זהוב נאה. הציפה עסיסית, מתוקה וטעימה.

  זני התפוח:

  צור קשר
  צור קשר
  דלג על צור קשר

  צור קשר

  עבור לתוכן העמוד